Bulgaristan Tıp Üniversitesi

tip universitesi bulgaristan

Bulgaristan’ın 2007 yılında Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelere katılmasıyla  birlikte Bulgaristan’da okuyan öğrencilere  , Avrupa birliği ülkelerinden herhangi  birinde okuma imkanı sağlamakla birlikte,Bulgaristan’da okuyan öğrencilere, tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan mavi diploma verilmektedir. Ayrıca Bulgaristan tıp Üniversitesi öğrencisi olmak isteyenlerden taban puanı istenmemekle birlikte, sadece lise diplomalarının ve kimya ile biyoloji ders notlarının 3 olması yeterlidir. Ülkemizden de Bulgaristan’a tıp okumak için giden öğrenci sayısı 5000 bin civarında olmakla birlikte her geçen gün artış gözlenmektedir. Ülkemiz öğrencilerinin Bulgaristan’da öğrenci olmak istemelerinin nedenlerinden sadece biri olan LGS ve LYS sınav sitresini yaşamak istememeleri diyebiliriz.Diğer nedenler ise, İngilizce olarak tıp okuma imkânının olması artı Avrupa ülkesi olması ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ekonomik açıdan daha uygun olmasıdır. Birde Bulgaristan üniversitelerinde okumak için vize probleminin olmaması ile birlikte Bulgaristan komşu ülke olması nedeniyle Türkiye ile kültürlerinin yakın olması tercih nedenlerinin ilk sıralarında yer alır.

Bulgaristan Üniversitelerinde eğitim,Bulgarca, İngilizce, Almanca,Fransızca ve Rusça eğitim verilmektedir. Bulgaristan tıp Üniversitesi öğrencileri İngilizce veya Bulgarca  dillerinden birine hakim iseler direk olarak kayıt yaptırıp eğitimlerine başlayabilirler. İngilizce veya Bulgarca dillerine  hakim değillerse bir yıllık hazırlık programı eğitimi aldıktan ve sınava tabi tutulup sınavdan da başarı sağladıktan sonra kayıt yaptırıp tıp eğitimine başlayabilirler.Ayrıca üniversite ücretleri, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında daha uygundur. Bu yönü ile de önem taşımaktadır. Üniversite ücretlerini 2 taksitle ödeyebilirsiniz.

Bulgaristan tıp üniversitesi bölümünde okumak size ayrıcalıklar kazandırır.Üniversite de okurken, Bulgaristan’ı daha yakından tanıyabilir , kültürlerine vakıf olabilir ve yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan’da yaşam maliyetleri oldukça uygundur. Gelişmiş şehirleri ile Avrupa ülkesinde okumanın tadını çıkarabilirsiniz. Farklı kültürdeki diğer öğrenciler ile kaynaşarak bilgi akımı ve kültürel birliktelik yaşayabilirsiniz. Buda sizin eğitimize , öğreniminize ve gelecekteki kariyerinize etki ederek , iyi bir tıp doktoru olmanıza yardımcı olur. Bulgaristan tıp üniversitelerinde verilen eğitim Avrupa standartlarında olup, kaliteli eğitim vermeyi kendine ilke edinmiştir. Bunun için bünyelerinde tecrübeli hocalar ve bilim adamları bulunmaktadır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş