Varna Teknik Üniversitesi

teknik universitesi varna

Varna Teknik Üniversitesi ismini bu üniversiteye gitmek isteyen öğrenci adayları çok sık duymuştur. Varna Technical University, Varna Teknik Üniversitesi demektir. Varna Teknik Üniversitesi Bulgaristan’ın Varna şehrinde bulunan bir üniversitedir. Bunun yanı sıra Bulgaristan’ın ikinci büyük üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. Varna Teknik Üniversitesi’nin 3 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu yurtların toplam yatak kapasitesi 950 olarak bilinmektedir. Varna Teknik Üniversitesi, öğrenciler için yalnızca konaklama değil yemekhane, kafeterya ve pek çok farklı hizmeti sunan mekânları ile oldukça gözde bir üniversitedir. Varna, Bulgaristan’ın en pahalı şehri olarak bilinmektedir. Tabi durumun böyle oluşu üniversite öğrencilerine ilk başta olumsuz yansıtmaktadır.
Varna Teknik Üniversitesi, dendiğinde özellikle fiyat konusunda pek çok öğrenci adayı muallakta kalmaktadır. Varna Teknik Üniversitesi’nin fiyatları bölümlere göre değişiklik göstermemektedir. Onun yerine eğitim seviyesi göre değişiklik göstermektedir. Örneğin hazırlık sınıfları, lisans programları, yüksek lisans programları ve doktora programları olarak nitelendirebiliriz.

Varna Teknik Üniversitesi, Balkan Üniversiteleri çatısı altında birleşmiştir. 2004 yılında lisans eğitimlerini İngilizce verme kararı alan Varna Teknik Üniversitesi, alışılmış eğitim şekillerinin dışına çıkarak e-learning ve long life learning eğitim şekillerini benimsemiştir. Akılda daha kolay kalan bu eğitim şekilleri özellikle iş hayatı için oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır. Öğrenilen bilgilerin yalnızca teorikte değil, pratikte de işe yarıyor olması ve bunu en iyi şekilde kullanabilmek öğrencileri motive eden en büyük noktadır. Giden her öğrenci memnun ayrılmaktadır.

Varna Teknik Üniversitesi bölümleri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca tercih eden öğrenciler ya da tercih etmeyi düşünen öğrenci adayları için 950 adet yatak kapasiteli 3 öğrenci yurdu tahsis edilmiştir. Öğrencilerin yalnızca barınma ihtiyacını değil her türlü ihtiyacını göz önünde bulunduran Varna Teknik Üniversitesi pek çok yemekhanesi ve kafeteryası ile göz doldurmaktadır. Kişisel ihtiyaçların haricinde kültürel açıdan da öğrencilere pek çok imkân sağlayan Varna Teknik Üniversitesi akademik kadrosu ile bunu desteklemiştir. Özellikle branşında zirvede olan ve eğitim kalitesini yükseltecek olan akademik personeller ile çalışan Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi 458 adet akademik personele sahiptir. Gelenekselleşmiş eğitim şekillerinin dışına çıkan e-learning ve long life learning eğitim şekillerini de bünyesinde barındıran Varna Teknik Üniversitesi’nin pek çok farklı bölümü bulunmaktadır.
 

 

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş