Sofya Üniversitesi

bulgaristan sofya universitesi

Bulgaristan tarihi ve kültürel geçmişi ile ülkemizden çok da yabancı olmayan kültürleri ile iki ülke arasında bulunan tarihi dokusu doğrultusunda oluşan güven ve etkileşim çerçevesinde kurulan üniversiteler bu anlamda etkileşim örnekleri arasında yer almaktadır. Ülkenin bulunduğu sosyal ve ekonomik durumlar eşliğinde seçim yapan öğrenciler okumak istediği bölüm hakkında yeterli bilgi sahi olması ve farklı dillerde verilen hazırlık programı ile hazırlık okuma işi tamamen kendisinde bitmesi de büyük öneme sahiptir. Her açıdan bütün işlerin bireyin kendisinde bitmesi ve bu açıdan verilen eğitimler ile desteklenmesi de öğrenciler için seçim yapmada ayırıcı bir özellik sunmaktadır. Bu da Sofya üniversitesi için ayrı bir tercih yapmaya itmektedir.

Sofya üniversitesi bulunduğu coğrafya ve bölge itibariyle birçok kişi tarafından okuma hayali kurduğu ve bu alanda 1 Ekim 1888 de ilk kez kurulan ve şu an ülkenin en büyük ve en önemli eğitim birimine sahip olması da ülke açısından önemini göstermektedir. Ayrıca bu kadar büyük ve 19000 metre kare alana sahip olması ve bu alanda 300 den fazla binası ve 15 fakülte ve 15 bine yakın öğrenci profili ile ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehrinde en iyi üniversitesinde eğitim görme imkânı bulunmaktadır. Bu açıdan verilen bilgiler ile birçok kişiye hayatlarını değerlendirme konusunda fırsat da sunmaktadır.

Sofya üniversitesi Avrupa birliği bünyesinde yer alması ve son yıllarda yaptığı yatırımların karşılığını da almaya başlamamsı ile yeni bölüm ve alanlara yönelik çalışmalar da başlamıştır. Bunun için yapılan yatırımlar da önce bina ve derslik sıkıntısını halletmek ve eğitim kadrosunu genişletmek için yapılacak çalışmalara zemin hazırlayan öğrenci sayısı ile her yıl şehir ve ülke tanıtımına katkı vermektedir. Bunun için çeşitli ülkelerde yer alan danışma büroları ve sosyal alandaki tanıtımları ile birçok kişiye okuma imkânı vermiştir. Çevresinde bulunan konaklama ve barınma imkânları ile ailelerin içine su serpen konut tipi çevresi ile okumamak için bir neden yok. Ülkemizde okuma

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş